Services

We provide veterinary care and treatment at regular opening hours. We are also able to provide a hospitalization of the animal after consultation with the owner even off the regular office hours. It is not necessary to set an appointment before your common visit. 

We usually set an exact meeting for surgeries, teeth procedures or any other procedures where the sedation of the patient is necessary. In those cases it is possible to contact us via phone or email. All the staff can lead a conversation in English language.

Do budoucna plánujeme možnost objednání i na preventivní zákroky jako jsou vakcinace, stříhání drápků, evakuace análních žlázek a vstupní prohlídky s novými nebo nově získanými pacienty. O změnách Vás budeme včas informovat.

Ošetřujeme pacienty interní i chirurgické, specializujeme se především na ortopedii a stomatologii. V případě nutnosti pokročilejších vyšetření posíláme pacienty s lékařskou zprávou na specializované pracoviště (např. neurologická, kardiologická, onkologická apod.)

Přehled základních a nejčastějších poskytovaných služeb naleznete níže.